Tüketiciler için bankalar tarafından sağlanan kredi borçlarına yönelik sicili bozulan ve aynı zamanda kara liste diye tabir ettiğimiz kapsama alınan vatandaşlarımız için sicil affı yürürlüğe girmişti. 27 Ocak itibari ile kararlaştırılan tarihten çok daha sonrasına kadar da bankalar sicil affını uygulamaya kalkışmadı. Henüz bankalar tarafından sicil affı uygulamasının hayata geçirilmemesi birçok tüketicinin de merak ettiği ana konuyu oluşturuyor. Bizlerde buna yönelik günümüzde sicil affı uygulayan bankalara yönelik en net bilgileri sizlerle paylaştık. Konumuzu okumaya devam ederek 2018 banka sicil affı uygulayan bankalar hangileri ve ne gibi şartları talep ettiği üzerine bilgiler edinebilirsiniz.

Sicil Affı Uygulayan Bankaların Şartları Nelerdir?

Sicil affı üzerine bankaların bu avantajından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız öncelikli olarak birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Devlet destekli bankalar başta olmak üzere birtakım özel bankalarında uygulamaya koyduğu sicil affı durumu günümüzde uygulanıyor. Buna yönelik ilgili kişilerin esnaf ve sanatkarlar kapsamında beyaz bir sayfa açabilmek için kararlaştırılan sicil affı yasası dahilinde bankalardan kredi alabilmek için şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Geçen sene de olduğu üzere kara listeden çıkarak tüketicilerin kredi alabilmesi daha uygun bir düzenek üzerinden ilerlemektedir. Sicil affından tam olarak yararlanabilmek için öncelikli olarak kişinin yasa yürürlüğü tarihinden itibaren 6 ay içerisinde işlemlerini yapması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin tüm kredi ve kredi kartı borçlarına yönelik ödemelerini yapılandırma ile yapması gerekmektedir.

Banka Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileri?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere banka sicil affı uygulayan bankalar ile ilgili devlet destekli olanlarından bahsetmiştik. Bu bankalar Halk Bankası, Ziraat Bankası ve son olarak Vakıfbank olmak üzere 3 farklı banka üzerinden gerçekleşebilmektedir. Öte yandan belirtilen şartlara ek olarak istekte bulunan bankalara yönelik evrakların da olmasıyla birlikte farklı bankaların uyguladığı sicil affından faydalanabilirsiniz. Hemen aşağıda liste halinde sıraladığımı bankalar da uygulamaya dahil olan hizmetler de bulunmaktadır.

  • Akbank
  • TEB
  • Türkiye İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Halk Bank
  • Denizbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • QNB Finansbank
  • Garanti Bankası

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)