İşsizlik maaşı nasıl alınır? Yeni işsiz kalmış olan kişilerin özellikle araştırdıkları bir konudur.

İşsizlik Maaşını Almak İçin Hangi Şartların Yerine Getirilmesi Gerekir?

İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı için öncelikle yerine getirilmesi gereken şartların bilinmesi gerekir. İşsizlik maaşını almak için öncelikle işten çıkarılmış olmak gerekir. Ardından çalışılan iş yerinden ayrılmadan önce yüz yirmi günlük primin ödenmiş olması gerekir. Aynı zaman da son üç yıl içerisinde kişilerin en az altı yüz günlük işsizlik sigortası primini ödemiş olması gerekir. Bu durumların tam olarak yerine getirildiği bir kişi on ay işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşını alabilmek için işten ayrıldıktan sonra otuz gün içerisinde İşkur’a gidilerek başvuruda bulunulması gerekir. Şartların hepsinin yerine getirilmesi durumunda işsizlik maaşı alınabilir.

işsizlik maaşı alma

işsizlik maaşı alma

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplama işlemi sigorta primleri üzerinden gerçekleşir. İşsizlik maaşı hesaplama sigortalı olan kişinin son dört aylık prim kazancı dikkate alınarak hesaplanır. Günlük olarak kazanılan ortalama brüt kazancın yüzde kırkı alınarak gerçekleştirilir. İşsizlik maaşı genel olarak aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksen oranını geçmeyen bir miktara sahip olur.

En düşük işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde kırkı oranında hesaplanır. En yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin yüzde sekseni olarak hesaplanır. Gerçekleşen bu hesaplamaya göre en düşük ücret yedi yüz liraya en yüksek ücret ise bin dört yüz liraya denk gelir.

İşsizlik Sigortası Fonu

İşsizlik sigortası fonu her sene değişiklik gösteren bir miktara sahip olur. İşsizlik sigortası fonu tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre aylık getiri oranı yüzde 0,76 oranındadır. Yıllık fon getirisi yüzde 8,78 oranına sahiptir. İşsizlik fonunda yüz altmış milyar birikti. İşsizlik sigortası fonuna göre işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin yedi yüz on bir liranın altında ücret alan durumları yoktur. Ancak kişilerin bin dört yüz yirmi iki liranın üstünde bir ücret alma durumları da yoktur. Bu nedenle de belirlenen en yüksek ücret de bin dört yüz yirmi iki lira olur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)