Bazı ihtiyaçlardan dolayı kredi kullanmak zorunda kalan kişiler çeşitli sebeplerden dolayı kredisi onaylanmadığında farkı yollar denemek zorunda kalırlar. Kredi onaylanmama sebepleri kredi notundan veya kara listeye alınmış olmaktan kaynaklandığında özel finans kuruluşlarından da onay almak denenecek yollardan birisidir. Bu da çare olmadığında tefecilerin kapısını çalmak zorunda kalan kişilerin sayısı azımsanmayacak seviyeye ulaşmaktadır. Tefeciden borç para alınır mı? diye soranlar için cevap karmaşık ve kişiye özel olacaktır.

Tefeci Nedir?

Tefeci tabiri herhangi bir yasal dayanağı olmadan el altıdan yüksek faizler karşılığı borç para veren kişiler için kullanılmaktadır. Bu kişiler senet, faiz veya ipotek yollarına giderek para ihtiyacı bulunan kişiye nakit para temininde bulunurlar.

Tefeciliğe Başvurulma Nedenleri Tefeci nedir diye merak eden kişilerin büyük çoğunlukla halk arasında duyduğu haliyle kavramı tarif etmesi olasıdır. Cahiliye dönemindeki tüccarlar zamanından beri halk arasına görülen ve oldukça sık karşılaşılana bir durumdur. Günümüzde ise tefeciden borç alma yoluna giden kişilerin nedenleri ela alındığında bazı noktalar ortaya çıkmaktadır.

Tefeci kapısını çalan kişilerin düşük kredi notuna sahip olmaları, önceki kredilerin düzenli ödenmemesinden kaynaklanan sorunların olması veya haciz, acil nakit ihtiyacının doğması, yasaya uygun kurum ve kuruluşlardan değişik nedenlerden dolayı kredi alımına onay verilmemesi, ödenmesi gereken fatura veya kredi kartı borçlarının fazlalığı, ihtiyaç duyulan tutarla maaş arasında uçurum bulunması ve son olarak da evrak prosedürleri ile uğraşmak istenmemesi gibi sebepleri olduğu görülür.

Tefeciler verecekleri para karşılığı ödeme garantisi olabilmesi için ipotek isteyebilirler. Taksitle ödeme alınması durumunda ise senet isterler. Yasal olarak herhangi bir kuruma bağlı olmadıklarından günü gelen borca istedikleri faizi işletebilir veya borcunuzu kat kat çoğaltabilirler. Bu nedenle uzak durulmasında fayda olan kişilerdir.

Tefeciden borç para almak

Tefeciden borç para almak

Tefeciliğin Yasal Boyutları

Tefecilik Türk Ceza Kanunu’nun 241. maddesinde kesin olarak yasaklanmış ve yapanların yasa dışı faaliyette bulunmuş olacakları açıklanmıştır. Cezası ise iki yıldan beş yıla kadar uzanan hapis cezası olarak belirlenmiştir. Bu nedenle güvenilir kurumlardan borç almayı seçmek her anlamda güvenlidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)