Bankalardan talep edilerek kullanılan kredi kartları gelişigüzel kullanıldığı vakit, baş ağrıtacak problemleri doğurabilmektedir. Birçok kişinin kredi kartı borcunu ödeyemedikleri ve buna yönelik olarak kredi kartı borcu taksitlendirme nedir üzerine araştırmalar yaptıklarını görüyoruz. Bizlerde buna yönelik en güncel bilgileri bir araya getirerek sizler için araştırdığımız konumuzla ilgili detayları en ince ayrıntısına kadar sunduk.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartı borçlarının 2 ay kapsamda, yani 60 günlük bazda ödenmemesi halinde çoğalan ana para borcu ve ek olarak günlük olarak işleyen faizin genel tutarından oluşmaktadır. Kredi kartı borcuna yönelik yapılan borç yapılandırma işlemleri de toplam borcunuz üzerinden hesaplanarak yapılmaktadır. Bu kapsamda bankalar size borcunuzun tamamını ödemeniz halinde indirim uygulayacağına dair bir teklifte bulunabilir. Eğer ödeyebiliyorsanız, tamamını ödeyerek indirimden faydalanabilirsiniz. Eğer öyle bir durumunuz yok ise, bu kapsamda indirim uygulanmayan kredi kartı borcu yapılandırma işlemini tercih edebilirsiniz.

Bankaya talep edeceğiniz bu durum sonrasında ise “Kredi kartı risk birimi” sizinle irtibata geçerek bu doğrultuda taksitlendirilmek istenilen kredi kartı borcunu sizi sıkmayacak ve zamanında ödeme yapabileceğiniz konumda borç taksitlendirme işlemini gerçekleştirecektir. Sizi zorlamayacak bir ödeme planı sunan ilgili müşteri temsilcileri ile tüm detayları görüşebilirsiniz. Kredi kartı ürünü, bir bankanın en çok kullanılan ürün kaleminden sayıldığı için, personeller sizi kaybetmek istemeyecektir. Müşteri kaybı yaşamamak adına bankalar olabildiğince yapılandırma konusunda müşterilerine destek olmaya çalışmaktadırlar. Tüm bunlara ek olarak bankalar yapılandırma için gelir belgesi veya tapu senedi gibi isteklerde bulunurken, kimi bankalar ise sadece kredi kartı numaranızı isteyerek bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi genel kapsamda iki farklı kanal yolu ile gerçekleştiriliyor. Bunlar, telefon bankacılığı ve şube bankacılığı üzerinden yapılan işlemleri kapsamaktadır. GSM hattınız üzerinden ilgili bankaya ait müşteri destek hattını arayarak veya şubelerden birine giderek talebinizi oluşturabilirsiniz. Kredi kartınıza yönelik borç yapılandırması için sizlere 9 ila 24 ay arasınca vade seçenekleri sunulmaktadır. Eğer borcunuz 3 bin TL’nin altında ise, bu kapsamda banka size 12 ay vadeli bir ödeme planı çıkaracaktır.  

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)