Bankalar kredi notlarının düşük olması nedeniyle İstanbul ilinde birçok kişi ve esnaf kredi çekememiş ve ihtiyaçlarını giderememişlerdir. İstanbul senetle kredi verenler aracılığı ile kredi ihtiyaçlarını gidermeye çalışmışlardır. Genellikle bilinen büyük kuyumcular, danışmanlık hizmeti veren firmalar, çeşitli faktöring şirketleri senet karşılığında, komisyonlu kredi sağlamaya çalışmaktadırlar. Kredi sağlayan bu kuruluşlar, kişilerin veya esnafların tahsil edilemeyen çek ve faturalarını da belirli komisyon karşılığında tahsilat işlemleri yapmaktadır. Bazı kuruluşlar esnaflara koşulsuz senetle kredi sağlamaktadırlar.

Koşulsuz senetle kredi

İstanbul’da ve başka bölgelerde esnaflık yapan kişiler belirli zamanlarda nakit paraya ihtiyaç duyarlar ve bunu karşılamak için bankalardan cevap alamadıklarında, koşulsuz senetle kredi veren çeşitli kuruluşlara müracaat ederler ve nakit ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Esnafların nakit ihtiyaçlarının çok olması, yapılan ticaretin genellikle uzun vadeli çekler ile yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ticaretin yürümesi için bu işlemler kabul edilse de rekabet çarkını çevirebilmek için, sistemin bu şekilde çalışması zorunlu gibi görülmektedir. Nakit ihtiyacınız olduğunda elinizdeki çek ve senetleriniz, bazı kuruluşlar tarafından gününden önce belirli komisyon karşılığında nakit paraya çevrilebilmektedir. İstanbul senetle kredi verenler aynı işlemleri yapmaktadırlar. Garantili senetle kredi veren kuruluşlar esnafların her türlü nakit ihtiyaçları karşılamak için İstanbul’da faktöring ismi ile hizmet vermektedirler. Faktöring hizmeti veren bu firmaların tamamı BBDK tarafından denetlenmekte ve BBDK altında işlemlerini yasal olarak yapılmaktadır.

Garanti senetle kredi

Birçok kişi ve kuruluş elindeki parayı başkalarına borç olarak dağıtarak para kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu durum çeşitli nedenlerle bankalardan kredi çekemeyen, nakit ihtiyacı olanlar için garanti senetle kredi imkânı sunmaktadır. Faktöring kuruluşları, ihtiyaç duyanlara senetle borç vermektedir ve verdikleri borçlar tefecilerin verdiği gibi yüksek faizli değildir. En garanti nakit ihtiyacı olarak, büyük kuyumculardan senet karşılığında altın almak ve alınan altınları nakde çevirerek ihtiyacın giderilmesidir.

Tavsiye Edilen Kuruluşlar

İstanbul ve çevresinde garanti senetle kredi veren firmalar hafta sonları dahi çalışmaktadır. Piyasada bilinen ve tavsiye edilen faktöring kuruluşlarının başında, yaşar faktöring gelmektedir. Esnafların kredi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan yaşar faktöring, televizyon reklamları ile kendisini duyurmaktadır. Şeker faktöringde tavsiye edilen ve BBDK bünyesinde hizmet veren, senet karşılığında kredi sağlayan bir kuruluştur. Merkezi İstanbul’da bulunmakta ve ülke geneline hizmet vermektedir.

Senetle Nakit Para

Senetle Nakit Para

Senet karşılığında para alma

Çeşitli nedenlerle bankalar tarafından kara listeye alınan esnaf veya kişiler için nakit ihtiyacı duyduklarında, tek çıkar yolları, senet karşılığında kredi veren kuruluşlar gelmektedir. Senet karşılığında nakit ihtiyacını kuyumcular, tefeciler, danışmanlık firmaları karşılamaktadır. Bu kuruluşlar BBDK bünyesinde yer almamakta tamamen özel olarak çalışmaktadırlar. işlem garantisi tamamen karşılıklı olarak sağlanmaktadır. Faktöring kuruluşları BBDK bünyesinde yer almakta ve işlem garantileri vardır. BBDK bünyesinde olmayan tefeci, kuyumcu gibi senet karşılığı kredi verenler komisyonların peşin olarak aldıkları için güvenirlilikleri sürekli sorgulanmalıdır.

Danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan, kuyumculardan ya da tefecilerden nakit ihtiyacı giderilecekse il dışında bulunuyor olsanız bile paranızı elden almanız her zaman tavsiye edilmektedir. Danışmanlık firmaları kendilerine başvuru dosyası göndermenizi ister ve bunu anlaşmalı kargolar aracılığı ile yapmaktadırlar. Basit bir işlem olsa da başvuru formu için 500 ile 700 TL arası para istemektedirler. İşlemlere başlamadan önce seçtiğiniz firma ile işlem yapmış bir referans bulmanız önemlidir. Başvuru formu alıp almamak tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Senetle borç veren kuruluşlar ile çeşitli aracı kuruluşlar aracılığı ile irtibat kurulabilir. Aracı kuruluşlar ücretsiz olarak aracılık yapmaktadırlar.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)