İnsanlar çeşitli sebeplerle borca girmekte bu borçlarını ödeyebilmek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Kimileri komşudan borç alıyor kimiyse kredi çekiyor. Öte yandan tefeci denilebilecek bireylerden de para çeken insan sayısı epey fazladır. Özellikle bankalardan kredi desteği alamayan bireyler tefeciden nasıl para alınır gibi arayışlar içine girmektedir. Peki tefecilik yasal mıdır? Tefeciden nasıl para alınır?

Senetle para desteği veren şirketler ve adresleri şunlardır:

* ABC Faktöring Anonim Şirketi: İstanbul’un Beykoz ilçesi Kavacık semtinde hizmet veren kurum Rüzgarlıbahçe Mahallesi, Çınar Sokağı, Demir Plaza, Numara: 3,Kat: 1 adresinde yer almaktadır.

* ACAR Faktöring anonim şirketi: İstanbul Esentepe’de yer alan şirketin adresi Gazeteciler Sitesi, Keskin Kalem Sokağı, Numara: 29’dur.

* Ak Faktöring anonim şirketi: İstanbul’un Şişli ve Esentepe ilçelerinde hizmet veren kurum Büyükdere Caddesinde yer alan Özsezen İş Merkezi C blok numara: 126 kat: 9’dadır.

* Akdeniz Faktöring anonim şirketi: Üsküdar’da hizmet veren şirket Bulgurlu Mahallesi, Gürpınar Caddesi, Numara: 15/7’de yer almaktadır.

* Akın Faktöring A.Ş.: İstanbul’un Teşvikiye semtinde yer alan Hüsrev Gerede Caddesi Numara: 100 5. ve 6. katlarda hizmet vermektedir.

* Anadolu Faktöring A.Ş.: Ümraniye sınırlarında Saray mahallesi, Toya sokağı, Numara: 3 ve üçüncü katta hizmet vermektedir.

* Analiz Faktöring A.Ş.: İstanbul Maslak ilçesi Dereboyu Caddesi, Meydan Sokağı, Numara: 28, Beybi Giz Plata, 30. kat, 117. ve 118. dairelerde müşterilerini beklemektedir.

* Arena Faktöring A.Ş.: Maslak’ta bulunan kuruluş Eski Büyükdere Caddesi, İz Plaza, Numara 9, 11. kat adresinde yer almaktadır.

* Atılım Faktöring A.Ş.: Şişli, Esentepe Mahallesi, Kore Şehitleri Caddesi, Propa Plaza İş Merkezi numara 4 ve 6, 5. kat 25, 26, 27, 28. dairelerde yer almaktadır.

Tefecilerden Para Alma

Pek çok birey tefecilerden para alma yollarını aramaktadır. Hal böyle olunca bireylere senetle borç veren pek çok kurum hizmete girmiştir.

Tefeciden Nasıl Para Alınır

Tefeciden para almak için pek çok yol bulunmaktadır. Bu amaçla kurulmuş faktöring şirketleri olduğu gibi birebir merdiven altı kişilerden de senetle borç desteği alınabilmektedir. Bireylerin tefeciden para almadan önce en çok araştırdığı konulardan biri ise tefeciliğin legal ya da illegal olma durumudur. Peki tefecilik yasal mıdır?

Tefeciden Para Almak Yasal mı

Tefeciden Para Almak Yasal mı

Tefecilik Yasal Mıdır?

Tefecilik, Türk Ceza Kanunu’nda yer aldığı üzere illegal bir işlemdir. Türk Ceza Kanunu’nun 241. maddesinden tefecilikten şöyle bahsedilmektedir:

“Tefecilik suçu, kazanç sağlamak maksadıyla bir kimseye doğrudan ödünç para verme, senet kırdırma veya kredi kartıyla pos cihazından para çekme yollarıyla ödünç para verilmesiyle oluşan ekonomik bir suçtur.”

İlgili madde gereğince senetle para veren tefeciler suç işliyor sayılmaktadır. Tefecilik suçu kendi içinde üçe ayrılmakta ve bu üç biçime de farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.

* Direkt Olarak Ödünç Para Vermek

* Senet ya da Çek Kırdırma

* Pos Cihazı Vasıtasıyla Yapılan Tefecilik

Tefecilik, kazanç yoluyla yapılan bir işlem olduğundan ödünç verilen her şey tefecilik suçunu doğurmaz. Birisi verdiği parayı faiziyle geri istiyorsa ve bunu senet vb. ile teminat altına alıyorsa tefecilik suçu işlemektedir. Bu suçta para faiziyle geri istenebileceği gibi, borcun karşılığında mevcut gayrimenkul gibi başka şeyler de istenebilmektedir.

Tefecilik suçunda tarafların ikisi de (borçlu, borç veren) suçlu sayılırken Türk Ceza Kanunu gereği borç alana herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır. Bireylerin tefecilerden para alma durumuyla mağdur olmasıyla ilgili mahkemelere borç veren kişiyi dava etme hakkı vardır. Uzmanlar mağdur olunmaması için tefeciden nasıl para alınır gibi araştırmalar içindeki bireyleri uyarmaktadır.

Tefeciliğin Cezası Var Mıdır Varsa Nedir?

Tefecilik suçu, Türk Ceza Kanunu kapsamında yaptırım gerektirmektedir. Türk Ceza Kanunun 241. ve 242. maddeleri gereği senetle para veren tefeciler hakkında iki yıl ile üç yıl arası hapis cezası veyahut beş bin güne kadar adli para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)