Kredi notu değerleri genellikle bankalar üzerinden kullanmakta olduğunuz kredili ürünlerden ötürü düşüşe ve yükselişe geçebilen bir hacme sahiptir. Bu kapsamda bankalar ile aranızda geçmişe dayalı ödemeler üzerine bir sıkıntı yaşamışlığınız var ise, kredi notunuzun düşük olması normaldir. Konumuz dahilinde de sunacağımız ve merak edilen bir konu haline gelen düşük kredi notuna kredi verilir mi sorusuna da açıklık getireceğiz. Kredi notunuz düşük ise ve bankalardan kredi alamıyorsanız, detaylı bir şekilde konuyu okuyarak edineceğiniz bilgiler üzerinden ilgili bankalara başvuru da bulunabilirsiniz. Fakat öncesinden kredi notunuzun neden düştüğünü ve nasıl yükseltebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Etkenler

  • Kredi notu genel olarak hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere bankalar arasında oluşan ödeme sıkıntılarından kaynaklı olmaktadır. Ek olarak GSM, doğalgaz, elektrik ve su faturası gibi ödemelerinde kredi notuna dahil edildiğini söylemeden geçmeyelim.
  • Mevcut kredi kartınızın limitini son raddeye kadar kullanarak limit artış talebinde bulunma durumunuzda kredi notunu etkilemektedir.
  • Kredi borcunuzun son ödeme tarihini geciktirmeniz ve ek olarak yine bir diğer banka ürünü olan kredi kartı ekstre borçlarını da geciktirmeniz dahi kredi notunuzun düşmesini sağlamaktadır.
  • Kredi kartı borcunun asgari ücretini ödemek tüketicilerin gözünde avantaj olarak görünse de, üst üste yapacağınız asgari ödemeler kredi notunuzun düşmesindeki en önemli etkenlerden biri olmaktadır.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Banka Var Mı?

Bankalar prosedürleri gereği kredi notu konusunda oldukça hassas kuruluş yapılarına sahip olmaktadırlar. Fakat bazı durumlarda bankadan bankaya değişen esnek durumlarda görülüyor. Özellikle de daha fazla müşteri sayısına sahip olmak isteyen bankaların başlıca hizmetlerinden birisi de kredi notu düşük olanlara kredi fırsatı sunmasıdır. Bu konuda özellikle de Fibabanka ve Odeabank kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasında gelmektedir. Öte yandan 6 ay boyunca düzenli bir sigorta girişiniz ve bir işiniz var ise, bu konuda da Ziraat Bankasını değerlendirebilirsiniz. İlgili banka kredi notu düşük olan ve gelir beyanında bulunabilen tüketicilere yönelik cazip fırsatlarla kredi olanağı sağlıyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)