Kredi Puanı Hesaplama

Türkiye’de bankalardan kredi çekmek için getirilen çeşitli düzenlemelerin ardından birçok kişi kredi puanı ile karşılaşmıştır. Özellikle daha önceden bankalarla herhangi bir ilişkisi bulunmayıp bu düzenlemelerden sonra başvuru yapan kişiler kredi puanını araştırmaya başlamıştır. Kredi puanım kaç diyen kişiler öncelikle birkaç şeyi bilmelidir.

Bankalarla daha önceden herhangi bir şekilde bağlantısı bulunmayan hiç kimsenin kredi puanı oluşmaz. Maaşınız bankaya yatıyor olabilir. Ama daha önceden kredi kartı kullanmamışsanız, kredi çekmemişseniz ya da bir yılın üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatınız yoksa bu durumda bankalarla ilişkiniz hiç olmamış demektir. Bu durumda kredi puanım kaç diyen kişiler sıfır rakamı ile karşılaşacaktır.

Kredi puanı hesaplama KKB’ye (Kredi Kayıt Bürosu) bağlı bulunan findex tarafından yapılır. Burada belli şartlar gerekmektedir. En öne çıkan şart ise çekilen kredilerdeki ödeme düzenidir. Findex sistemine göre kredi ödeme düzeni %35, mevcut kredi borç durumu %35, yeni alınan krediler %11, kredi kullanma yoğunluğu %10, diğer faktörler ise %9 oranında etkilemektedir. Özetle kredi puanı hesaplama işlemi yapılırken %70 oranında ödeme düzeni incelenmektedir. Bankalarla daha önce hiç ilişkisi bulunmayan kişiler KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sisteminde kayıtlarının olmadığını göreceklerdir. Kredi puanının yükselmesini isteyen kişilerin bu nedenle acilen bir bankadan düşük limitli bir kredi kart edinip puanlarının oluşmasını sağlaması gerekir.

Ücretsiz Findeks Kredi Puanı

Ücretsiz findeks kredi puanı öğrenmek için ise bir defalığa mahsus bu hizmet verilmektedir. Bu işlem findeks sitesine girdikten sonra kimlik bilgileri ile yapılmaktadır. Bunun haricinde ikinci kez yapılacak bir sorgulama işlemi için KDV dahil 4.5 TL tahsil edilir. Cep telefonlarından kısa mesaj ile öğrenmekte mümkündür. Bu işlem için ise 9 TL tahsil edilmektedir.

kredi puanı öğrenme

kredi puanı öğrenme

Bankalar Müşterilerinin Kredi Puanını Ücretsiz Bildiriyor

Ücretsiz findeks kredi puanı öğrenmenin en basit yollarından bir tanesi de hesabın bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerine başvurmaktır. Bu durumda banka temsilcisi ortak sistemden girerek müşterisinin kredi puanını görecektir. Üstelik bu bilgi karşılığında müşteriden herhangi bir ek ücrette talep edilmeyecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)