Yaşamsal besin maddelerinin bazıları toprağın işlenmesi ve ekilmesiyle ortaya çıkar. Bu mahsuller, insanların yaşamlarını sürdürmeleri için elzem olduğu kadar, ihracatı yapılarak ülke ekonomisinin gelişmesine ve üreticiye katkı sağlar.

Üreticinin iyi mahsul alabilmesi, toprağın ekilmesi, ilaçlanması, gübrelenmesi ve bakımının yapılmasıyla doğrudan ilintilidir. Bakımı iyi olan mahsuller verimli ürünler verecektir.

Tarım yapımının kolaylaşması için modern tarım cihazlarının kullanılması, ıslah edilmiş tohumların ekilmesi ve her türlü zirai araç ve gereçlerin bulunması gerekmektedir. Bunlar sağlandığı takdirde hızlı ve sağlıklı besin ürünleri ortaya çıkacaktır. Sağlıklı mahsullerin üretimi için kolaylık sağlayan araç ve gereçlerin tedarik edilmesi için bir takım ekonomik harcamalar yapılması gerekmektedir.

Üretici maddi koşullarının yetersiz kaldığı durumlarda tarım kredisi ile maddi destek yardımını alabilmektedir. Bu yardımı tarım kredisi açan tarım kooperatiflerinden ya da bankalardan temin edebilmektedir.

Halkbank Tarım Kredisi

Birçok özel ve kamu bankası, üreticinin maddi harcamalarını desteklemek amacıyla tarım kredileri vermektedir. Her bankanın verilen kredinin geri ödemesi için farklı faiz oranları uygulamaktadır. Tarımsal destek kredisi sağlayan bankalardan birisi de Halkbank’dır.

Halkbank tarım kredisi ile üreticiye dikim, gübreleme, sulama, tohum gibi toprağın ekilmesinden önce ve hasat döneminde 48 aya kadar vade imkânı ile tarımsal destek kredisi sunmaktadır. Halkbank tarım kredisi; traktör ve diğer tarla makineleri, sera yapımı ve işletilmesi, tarımsal sulama gibi farklı tiplerde üreticiye kredi imkanları sunmaktadır. Halkbank her yıl sunulan yeni kredi kampanyaları ile tarım üreticisine destek vermektedir.

halbank tarım kredisi

halbank tarım kredisi

Halkbank Tarım Kredisi Bilgi İçin Tıklayın

Kosgeb Tarım Kredisi

Bankalar ve tarım kooperatiflerinin dışında, tarımsal faaliyet için üreticiye devlet tarafından da destek verilmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getiren, kısa adıyla KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından da kosgeb tarım kredisi imkânı sunulmaktadır. Bu destek ile üreticinin üretim ve yatırım imkanlarının arttırılması hedeflenmektedir. Kosgeb tarım kredisi ile proje karşılığında üreticilere 50 bin lira karşılıksız destek verilmektedir. Üreticinin verilen hibe krediyi alabilmesi için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması ve sertifika alması gerekmektedir.

Tarım Kredisi Şartları

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesi ile kredi 2018, 2019 ve 2020 yılları için geçerli olacak kredi şartları belirlenmiştir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)